KP PSP w Oleśnie

ul. Solny Rynek 1
46-300 Olesno
telefon: 478616010, 478616020

Tel alarmowy: 998 lub 112

Owady, które nie są niepokojone, nie są też agresywne. Dlatego nie należy się zbliżać do ich gniazd a tym bardziej ich niszczyć, czy zaklejać otwór wlotowy. Odsunięcie się na kilka metrów od gniazda, czy roju agresywnych owadów, powinno uspokoić owady a nam zapewnić bezpieczeństwo.

Właściciel, zarządca, użytkownik obiektu lub terenu przede wszystkim powinien zabezpieczyć przed dostępem ludzi te miejsca, gdzie pojawiły się niebezpieczne dla ludzi owady. Natomiast my nie powinniśmy zbliżać się do miejsc, gdzie pojawiają się niebezpieczne owady lub mają swoje gniazdo. Wieczorem lub nad ranem powinniśmy usunąć to, co je wabi np. gnijące owoce. Grzybiarze, wędkarze, działkowicze i inne osoby odpoczywające poza miastem muszą liczyć się z zagrożeniami, gdyż owady gdzieś swoje gniazda muszą zakładać i nie należy takich gniazd usuwać lub niszczyć. Straż pożarna usuwa gniazda niebezpiecznych owadów, ale tylko z miejsc, w których mogą one sprowadzić zagrożenie dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się i dzieci, z budynków administracji państwowej i samorządowej oraz z miejsc, gdzie mogą przebywać duże grupy osób.

W związku z tym trzeba wiedzieć, że:

  • gniazda owadów powinno usuwać się po zmierzchu, gdy wszystkie owady wrócą do gniazda - usunięcie gniazda lub zalepienie wlotu do gniazda w środku dnia potęguje zagrożenie, gdyż wracające do gniazda setki owadów będą zaniepokojone i agresywne oraz będą latały wokół gniazda poszukując do niego drogi,
  • przeniesienie gniazda owadów w inne miejsce kończy się śmiercią owadów,
  • straż pożarna dysponuje wyłącznie narzędziami specjalistycznymi do działań ratowniczych, które umożliwiają szybkie dotarcie do poszkodowanych, więc usuwanie rojów spod podsufitek będzie wiązało się ze zniszczeniem tych podsufitek,
  • straż pożarna nie posiada środków chemicznych do niszczenia owadów.

W celu ułatwienia mieszkańcom województwa i przedsiębiorcom uzyskania informacji o firmach świadczących usługi w zakresie usuwania gniazd os, pszczół i szerszeni przygotowaliśmy na bazie Panoramy Firm wykaz firm i uzupełniamy go sukcesywnie o indywidualne zgłoszenia do stanowiska kierowania opolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Wykaz firm usuwających gniada owadów

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk
oficer prasowy OKW PSP

zdjęcie: KP PSP Olesno

 

Służba Cywilna

Nie dla czadu

Karta ratownicza w pojeździe

Darmowa gra edukacyjna

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com