KP PSP w Oleśnie

ul. Solny Rynek 1
46-300 Olesno
telefon: 478616010, 478616020

Tel alarmowy: 998 lub 112

W piątek 13 listopada 2015 roku rodzina, brać strażacka, kombatanci, przyjaciele i koledzy pożegnali osobistość polskiego pożarnictwa pułkownika pożarnictwa w stanie spoczynku Zdzisława Filingiera

Żegnano nie tylko strażaka, ale żołnierza AK, pilota, żeglarza, społecznika, więc na zakończenie ostatniej drogi zawyły syreny samochodów pożarniczych, oddano salwę honorową, zagrano na trąbce "Jak to na wojence ładnie" (Śpij Kolego) a w tym samym czasie nad zgromadzonymi pojawił się samolot dromader, który zatoczył koła i następnie odleciał machając skrzydłami. W uroczystości uczestniczył między innymi komendant główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz i jego zastępcy, ale także emerytowani komendanci główni i ich zastępcy, komendanci wojewódzcy i komendanci szkół.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Cmentarnej w Opolu. W ceremonii uczestniczyło około 700 osób: rodzina, kompania honorowa Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra dęta Górażdże, 70 pocztów sztandarowych komend wojewódzkich, szkół PSP, komend powiatowych, jednostek OSP, organizacji kombatanckich, strażacy PSP i ochotnicy, koledzy. Ustawione w szyku kompanie i poczty sztandarowe oddały honory śp. Pułkownikowi. Opolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień przedstawił bogaty, ale trudny życiorys pułkownika Filingiera. Życiorys człowieka, którym można byłoby obdarzyć z powodzeniem kilka osób.

Komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz podsumował najważniejsze osiągnięcia Pana Pułkownika zwracając uwagę, że był on nie tylko świetnym dowódcą i  organizatorem, ale też wychowawcą oraz przyjacielem i kolegą. Pomimo szeregu obowiązków i zainteresowań zawsze potrafił znaleźć czas na wysłuchanie i pomoc swoim podwładnym.

Pułkownik Stefan Szelka prezes oddziału opolskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych przybliżył perypetie losu zmarłego płk. Filingiera w czasie wojny i zaraz po niej. Podczas uroczystości można było usłyszeć wiele pięknych słów odnoszących się do zmarłego a także podziękowania za lata wspaniałej współpracy, za codzienną pracę i zaangażowanie.

FOTO: KW PSP Opole

Opracowanie:
bryg. Adam Janiuk oficer prasowy OKW PSP

 

 

Służba Cywilna

Nie dla czadu

Karta ratownicza w pojeździe

Darmowa gra edukacyjna

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com