KP PSP w Oleśnie

ul. Solny Rynek 1
46-300 Olesno
telefon: 478616010, 478616020

Tel alarmowy: 998 lub 112

Podsekretarz stanu w MSW Stanisław Rakoczy, komendant główny PSP generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz rzecznik prasowy Korporacji Kominiarzy Polskich Mirosław Antos, wspólną konferencją prasową oficjalnie rozpoczęli ogólnokrajową akcję społeczno-informacyjną „NIE dla czadu”. Konferencję zorganizowano 27 października 2014 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Akcja informacyjna „NIE dla czadu” potrwa do końca marca 2015 r. Liczymy, że dzięki powtarzanym od lat informacjom dotyczącym tlenku węgla uda się uniknąć wielu tragedii, jakie niesie ze sobą ten „cichy zabójca”.

Tylko od września 2013 do marca 2014 r., czyli w ostatnim sezonie grzewczym, strażacy wyjeżdżali do 3824. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których 2290 osób zostało poszkodowanych, a 61 poniosło śmierć. Wprawdzie z roku na rok liczba osób, które tracą życie wskutek zaczadzenia maleje, jednak mimo wszystko takich przypadków wciąż jest za dużo. Najlepiej gdyby nie było ich wcale.

Podczas konferencji omówiona została ww. akcja, planowane w związku z nią działania, pokazane zostały tragiczne statystyki z ostatnich lat. Mirosław Antos z Korporacji Kominiarzy Polskich, która już kolejny rok włącza się we wspólne działania, podkreślił jak ważne są kontrole i przeglądy przewodów kominowych. Przypomniał o konieczności dokonywania okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i czyszczeń przewodów kominowych i to tylko przez wykwalifikowane osoby. "Kominiarz może przynieść szczęście, ale to my musimy wpuścić go do swojego domu" - podkreślił.

Generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz powiedział m.in. o zagrożeniu tlenkiem węgla, o pożarach w mieszkaniach, a w kontekście poruszonych tematów także i o tym, jak istotne jest instalowanie czujek, zarówno tlenku węgla, jak i dymu. Komendant główny PSP wskazał również jak ważne jest stałe informowanie, edukowanie ludzi, docieranie z tymi informacjami do jak najszerszej grupy odbiorców i jak istotna jest w tym rola mediów. Zauważył także, że tylko od początku września br. , czyli w ostatnich 7 tygodniach, wskutek zatrucia czadem śmierć poniosło już 7 osób, a w każdym z tych przypadków tragedii można było uniknąć!

To dopiero początek sezonu grzewczego. „Zakup czujki to mniej niż 5 groszy dziennie, a przecież Twoje życie i życie Twoich bliskich warte jest znacznie więcej – jest bezcenne. Czad zabija, a czujka czadu może uratować życie” – tymi słowami komendant główny PSP generał brygadier W. Leśniakiewicz zakończył konferencję.

Prezentacja z konferencji prasowej

Opracowanie i zdjęcia:
mł. bryg. Katarzyna Boguszewska
Wydział Informacji i Promocji KG PSP

 

Służba Cywilna

Nie dla czadu

Karta ratownicza w pojeździe

Darmowa gra edukacyjna

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com